Number Sense Blog


    Word Problem Wednesday: Financial Awareness for Kids

    By Mathnasium | Added Aug 14, 2019

    Try out this fun word problem challenge that can help kids of any age and grade level practice their money math, addition, subtraction, and multiplication.

    Today is financial awareness day! It’s never too early to start talking about money math with kids. The more comfortable they feel with the subject better! Financial conversations can start early and be fun and relevant by making it about things kids understand — like crayons!

    When you come into our math tutoring learning center we make sure to meet kids where they are in their math learning journey. Today we offer a word problem challenge that can help kids of any age and grade level practice their money math, addition, subtraction, and multiplication.

    Open the box and color yourself surprised at how much fun math can be! 


    Question: Crayons come in boxes of 12. Each crayon costs 10¢. How much does a box of crayons cost?

    When you're ready, look below to check your solution against ours.

     

    Solution: Each crayon costs 10¢, so the whole box costs 10¢, 12 times. We can solve this by counting by 10s, or we can say that 10 × 12 = 120¢. Since 100¢ is the same as $1.00, 120¢ is the same as $1.20.

     

     

     

     

    Find Your Local Mathnasium

       

    Subscribe to Email Updates


    search

    Authors



    Before I came to Mathnasium, I could sum up everything I felt about math in one word: 'EVIL!' I hated math. ... Mathnasium has been my safe haven. They truly have shown me the light when it came to addressing my fear and provided me with the tools that I need to rebuild my prior knowledge so that I won't forget it. Math is no longer a subject I shy away from but it is a subject I can boldly accept and understand.

    Roxanne, 12th grade

    girl_backpack.jpg