Number Sense Blog


    Word Problem Wednesday: Practice Makes Elementary Math As Easy As Pie

    By Mathnasium | Added Apr 18, 2018

    Elementary math skills such as averages and money math are easy as pie when you practice with this word problem challenge.

    Everyday math challenges are as easy as pie when you practice a little bit every day!

    Today’s word problem is all about averages and money math. Brush up on those elementary math skills with this fun challenge you can really sink your teeth into! 

    Question: Katie is comparing the prices of 4 different pies. A cherry pie costs $6.00. A chocolate cream pie costs $11.00. A blueberry pie costs $7.00. A peach pie costs the average price of all 4 of the pies. How much does the peach pie cost?

    Ready for the solution? Check below.

    Solution: If the average of all 4 pies is the same as the price of the peach pie, then the average of the first 3 pies must be equal to the price of the peach pie. To find the average price of the pies, we add the prices of the first 3 pies together, then divide by 3.
    $6.00 + $11.00 + $7.00 = $24.00
    $24.00 ÷ 3 = $8.00

     

     

    Contact Your Center

     

        

    Subscribe to Email Updates


    search

    Authors



    Before I came to Mathnasium, I could sum up everything I felt about math in one word: 'EVIL!' I hated math. ... Mathnasium has been my safe haven. They truly have shown me the light when it came to addressing my fear and provided me with the tools that I need to rebuild my prior knowledge so that I won't forget it. Math is no longer a subject I shy away from but it is a subject I can boldly accept and understand.

    Roxanne, 12th grade

    girl_backpack.jpg