Number Sense Blog


    Word Problem Wednesday: Apple Picking To Keep Your Math Brain Healthy

    By Mathnasium | Added Dec 12, 2018

    Try our fun and educational word problem challenge to help kids practice elementary math skills such as multiplication, division, fractions and percents.

    “An apple a day keeps the doctor away…”

    Just as eating good food every day keeps your body healthy, doing a little bit of math every day keeps your brain healthy! Joining a math tutoring center such as Mathnasium is one way to bring a little daily math into your life. You can start right now by checking out this week’s word problem!

    The educators in our kids math program have come up with a weekly fun and educational challenge to help kids practice elementary math skills such as multiplication, division, fractions and percents. Check out the word problem below to get your math brain juices flowing. Give it a whirl, we know you can do it! Don't look ahead to the answer, but when you're ready, look below to check your solution against ours.

    Question: Abe has 4 apple trees and picks 12 apples from each. If 8 apples fit in a basket and each basket costs $0.60, then how much does Abe need to spend on enough baskets for all the apples?

     

    Solution: Abe picks 4 × 12 = 48 apples. So, he will need 48 ÷ 8 = 6 baskets for all the apples he picks. Since the baskets cost $0.60 each, all 6 cost $0.60 × 6 = $3.60.

     

     

     

     

    Find Your Local Mathnasium

     

       

    Subscribe to Email Updates


    search

    Authors



    Before I came to Mathnasium, I could sum up everything I felt about math in one word: 'EVIL!' I hated math. ... Mathnasium has been my safe haven. They truly have shown me the light when it came to addressing my fear and provided me with the tools that I need to rebuild my prior knowledge so that I won't forget it. Math is no longer a subject I shy away from but it is a subject I can boldly accept and understand.

    Roxanne, 12th grade

    girl_backpack.jpg