Word Problem Wednesday: Math for Everyday Life

By Mathnasium | August 12, 2020

This week’s word problems are about math in everyday life! Read the introduction below with your child. Then, choose the word problem that’s the right skill level for them and have them give it a try. When they feel they’ve found the answer, visit the next page with them to check their solution against ours.

Introduction

Many different types of math problems come up in everyday life. They can be simple, like adding change or counting the hours until it’s time to meet up with friends. They can also be more complex, such as using geometry and scaling to draw pictures, or using algebra to earn money from home. Whichever way you find yourself using math every day, it is there to help make things easier and more manageable! Let’s practice solving an everyday math problem!

Math Enables this Veterinarian to Live Her Childhood Dream

By Joanne Helperin | July 31, 2020

Sara Ochoa Keeps Pets Happy and Healthy

Cool job perk: Ochoa takes her schnauzer-poodle mix, Ruby, to work every day. She’s “the boss of the vet clinic.”

Dr. Sara Ochoa grew up in rural Calhoun, Louisiana. Like many children, she dreamed of being an animal doctor. She got plenty of practice thanks to the variety of wildlife in her area — and her open-minded parents.

Word Problem Wednesday: Ninja Turtles

By Mathnasium | July 29, 2020

Introduction

This week’s word problems make reference to the sewer-dwelling, pizza-loving comic book superheroes, the Teenage Mutant Ninja Turtles! Lower elementary students will get to compare the Ninja Turtles’ heights. Upper elementary will measure out toxic sewage using the concept of wholes and parts. Middle school students will help April, friend of the Ninja Turtles, choose a job by calculating unit rates, and more advanced students will practice finding the area of a circle of the Ninja Turtles’ favorite food –pizza!

Word Problem Wednesday: Units and Unit Rates

By Mathnasium | July 8, 2020

Introduction

Unit rates are used in all sorts of everyday applications. Maybe you’ve used miles per gallon to estimate the next time you’ve needed to get gas, or used unit prices at the store to decide whether or not to buy in bulk. This week’s word problems will give your child practice with units and unit rates and help familiarize them more with this important math concept.